איך לענות בראיון עבודה לשאלה "למה אתה מחפש?"

איך לענות בראיון עבודה על העבר שלכם, למה אתם עוזבים, למה אתם מחפשים, ואולי למה עזבת מקום עבודה קודם? זה מציק, אני יודעת. מה הם מתעסקים עם העבר שלכם, ההווה הוא שאתם כאן, עם ניסיון, עם השכלה, עם ידע, עם יכולות ועל זה צריך להתמקד, לא? גם לא הכל צודק והגון בחיים ובראיונות עבודה, כדאי לזכור שזה המצב ובמקום לקטר להתכונן.

מה הבעיה עם השאלה?

כמו כמה שאלות אחרות בראיון עבודה, יש נטייה לרצות לומר את האמת. אלא שיש דברים שכדאי שישארו בגדר סוד ולא תאמרו אותם בראיון, פשוט משום שהם לא מקדמים אתכם לעבר הראיון הבא או השלב הבא במיונים לאותה משרה.

מה לא כדאי לומר?

1. אל תגידו שאתם מחפשים את האתגר הבא זה לא משחקי הנינג'ה
2. אל תגידו שאתם מחפשים גיוון, זה לא חנות ממתקים
3. אל תגידו שאתם מחפשים משהו חדש, זה לא תוכנית כבקשתך.
וחוץ מזה כשזה לא יהיה חדש אתם שוב תעזבו? במיוחד אם אתם עוברים כל כמה שנים?
4. אל תגידו שאתם שחוקים כי מי רוצה להעסיק אנשים שחוקים שחוקים זה אומר גמורים עייפים מותשים שאי אפשר להניע אותם זה רכב שהלך טוטאל לוסט
5. אל תגידו שאתם מתוסכלים שזה התאום של השחוקים, מי רוצה לעבוד עם מתוסכלים.

 

ומה עוד לא לומר?

את כל האמת על הארגון שלכם: 
• כי הבוס שלי לא מעריך אותי
• כי יש היום בעיות בחברה
• כי כל יומיים משנים אסטרטגיה ולא יודעים לאין הולכים
אין לכם את הפריבילגיה לומר את האמת ולמעשה להשמיץ אנשים וארגונים אחרים, 
ואין לכם את האישור המשפטי למסור מידע שהוא למעשה מידע פנים, גם אם יעשו מאמץ להוציא אותו מכם "רגע, מה קורה שם, יש שם בלגן לא?" אתם נשארים ממלכתיים.

שיחת ייעוץ חינם במרחק זום 🙂

כדאי לבוא עם ציפיות 🎁

מה כן כדאי לומר

לפניכם 3 גישות איך להציג את האמת שאתם רוצים משהו חדש, מגוון, ואולי אתם עייפים אבל…. בדרך שמשרתת טוב יותר את הראיון.

– כי אתם מזהים הזדמנות

"אני לא עוזב. אני יודע שזה נכון לבחון הזדמנויות כמו המשרה שאתם פתחתם כי מה שיש בה זה……….. כי מה שיש בארגון שלכם זה…….. והייתי רוצה להיות חלק מזה"

"השאלה היא למה אני מבקש להתחרות על המשרה כאן והתשובה היא, אתם ב- short list  שלי, כבר כמה שנים אני מסתכל עליכם ומה שאתם עושים וברגע שראיתי את המשרה הזו שכל ה- 15 שנה האחרונות שלי ממש הכינו אותי לתפקיד, באתי להתחרות"

– כי אתם מבינים לאיזה סוג ארגון אתם מתאימים

"אני לא עוזבת אני מסתכלת על התפקיד הבא. הבנתי שהארגון שאני עובדת בו היום פחות מכוון לגישה יצירתית בעולמות הייצור והתפעול שמקדמת חיסכון שזה חלק מהותי ב- DNA המקצועי שלי ולכן אני מסתכלת על התפקיד הבא בארגון שזה מהותי עבורו, ונדמה לי שזה נכון לגביכם, אני צודקת?"

– כי אתם בונים קריירה

"אני מאמינה שקריירה בונים במקטעים ורואים את זה בקורות החיים שלי כל 7 שנים בערך אני ממשיכה לתפקיד הבא ולכן אני כאן"

גם הם מצאו עבודה

טיעונים אישיים שאפשר להציג

יכול להיות שאף אחד מ-3 הגישות של הזדמנות, ארגון וקריירה לא מתאימה לכם. לכן הנה כמה טיעונים שאחד מהם יכול להתאים לכם.

1. משכורת – "כי הורידו משכורות לכולם ולא החזירו למרות שהבטיחו"
2. נסיעות – "כי בתפקיד היום אני טס פעם בחודש לכמה ימים, ואנחנו עכשיו מצפים לתאומים ומבחינה משפחתית זה פחות מתאים כל כך הרבה נסיעות ולכן הגשתי מועמדות כאן"
3. עבודה מהבית – "כי עברו ל- 5 ימים במשרדים ומבחינתי זה שיקול עבודה היברידית של מינימום 3-2 ולכן הגשתי קורות חיים כאן"
4. שעות עבודה – "כי אין שבוע שאני לא עובד לפחות פעמיים גם בשעה אחת עשרה בלילה, ביחד עם כל הצוות, וזה מבחינתי שיקול. לתת כתף לפרויקט ודד ליין פעם בכמה חודשים, זה ברור. באופן קבוע, פחות, אני נשוי עכשיו, אנחנו מתכננים להקים משפחה, וזה כבר לא מתאים"
5. סביבת עבודה – "כי עברו למשרדים באופן ספייס, והבנתי שזה סגנון שלא מוציא ממני את המיטב כמו בימים בהם עבדתי בחדר משלי או מקסימום עם עוד שניים, וזה אחד הדברים שביררתי עליכם לפני שהגשתי מועמדות וגם היה לי חשוב להתראיין כאן במשרדים כדי לוודא שזה משהו שהוא לא באופן ספייס"

שורה תחתונה לגבי מה לומר ומה לא לומר.
זו שאלה קלאסית לייצר בה אמת, לא לשקר כי זה טפשי להפליא לשקר, בעיני, אבל לצייר בה אמת מסוימת, לקחת שביב מן האמת ולהפוך את זה למרכז .

מה לומר אם פוטרתם?

תתפללו שזה קרה במסגרת של כלל הארגון ברמה שסגרו את היחידה שלכם ולכן אחרי שראיתי את זה בקורות חיים של אנשים ובלינקדאין שלהם אני אומרת תרשמו את זה כבר בקורות החיים ואתם מסודרים עם השאלה "למה אתם מחפשים". 
אבל אם לא רשמתם בקורות החיים תמיד אפשר לומר את האמת "כי סגרו את היחידה". 
היה ופוטרתם לא במסגרת קבוצתית, תשובת ה- DNA יכולה להתאים וזה ישמע פחות או יותר כך, "כי בדיעבד דרך ההתנהלות שלי לא התאימה לסגנון של הצוות, אני וראשת הצוות שלי לא הצלחנו להגיע לעמק השווה והיה עדיף לסיים את העבודה. היום אני מבין טוב יותר איפה אני חזק ואיפה פחות ואני אשמח שנדבר יותר על אופי העבודה כאן, אצלך".
כן, זה מרים להנחתה לשאלות תכונות טובות ותכונות שליליות, אבל היי, אתם שולטים עכשיו בנרטיב, אתם ממש מבקשים שישאלו אתכם ולכן אתם מוכנים פרפקט לתשובה.

מה לומר אם התפטרתם? 

אתם תמיד יכולים לומר "בחרתי לסיים את התפקיד כדי להתמקד במשרה הבאה". מניסיון של מישהי שאמרה את זה, בכל פעם הסתכלו עליה בהערכה בראיונות. כי זה משהו שהרבה מפנטזים לעשות ולא עושים או עושות.
כמובן שהבחירה שלה לא הגיעה מהאוויר. היא עזבה כי היא הבינה שבשינוי הארגוני שנוצר היא תישאר תקועה באותו תפקיד עוד הרבה זמן. ואני מכירה כאלה שעזבו כי הבינו שהעומס של עבודה ובית לא מאפשר להם להתפנות למשרה של מציאת עבודה. ויש עוד המון סיבות למה אנשים עוזבים כי הם פשוט לא יכולים להישאר שם. את כל הסיבות הללו אני מכניסה לתוך השורה התחתונה "בחרתי לסיים את התפקיד כדי להתמקד במשרה הבאה ולכן אני כאן". 

סיכום

כשאתם מתכוננים לראיון העבודה הבא, וודאו שיש לכם מסמך תשובות לשאלות שככל הנראה ישאלו אתכם. בארגונים מאוד מתעניינים למה עברתם מתפקיד לתפקיד, ולמה אתם רוצים לעבור עכשיו. במקום להתעצבן מהשאלות החטטניות ורכלניות הללו, עדיף להתכונן והמאמר הזה נותן לכם כמה דגשים שעובדים.

נסו ושתפו.

רוצה להוביל את הראיון הבא?

ייעוץ אישי יכול לעשות את זה
אימון אישי
תמונת פרופיל

נעים להכיר,
אני איריס מושקוביץ

השיטה שמוצגת כאן נכתבה בהמשך לעשרות פגישות ייעוץ אישיות.
זו אחת הדרכים להעלות ביטחון עצמי ביכולת להתכונן ולהצליח בראיונות עבודה.
תודה על ההחלטה שלך להתכונן לראיון ולא לוותר לעצמך.

מגיע לך שיחת יעוץ מתנה

מגיע לך שיחת יעוץ מתנה

newsletter

מאמרים שיעניינו אותך

בקרוב

קורסים דיגיטלים

איך להתכונן לראיון עבודה

איך להתכונן לראיון עבודה

איך להתכונן לראיון עבודה

Scroll to Top

שעת ייעוץ במתנה!

בהרשמה לניוזלטר

newsletter
  • נרשמת? בתוך כשעתיים ישלח לך קישור ליומן ונקבע את הפגישה.
  • הייעוץ בטלפון / זום / Teams.
  • נושאי ייעוץ אפשריים: החלטה לגבי הקריירה, כתיבת קורות החיים, הכנה לראיון העבודה, איך להצליח בתפקיד חדש, התמודדות עם לקוחות בעסק הקטן, ניהול עובדים, מכירות לארגונים, פרזנטציה בארגונים.
דילוג לתוכן