בדיווח להנהלה – תמליץ כדי לא להחמיץ

בדיווח להנהלה – תמליץ כדי לא להחמיץ
בעת הצגת פתרון לבעיות בדיונים פנימיים בתוך הארגון מומלץ להציג חלופות. השאלה היא האם בנוסף לתיאור החלופות ופירוט יתרונות וחסרונות אפשר להמליץ על החלופה המתאימה.

התשובה היא שזה תלוי במנדט שקיבלתם מהמאזינים שלכם והנה שלושה מצבים אפשריים:

 
המצב האידיאלי – קיבלתם מנדט לתת המלצה. אתם יכולים לומר, "ביקשתם את ההמלצה שלנו, וכדי להציג אותה נציג את החלופות שעמדו בפנינו ואת השיקולים הקשורים בהן." בכך אתם אומרים מראש שמה שאתם מציגים הוא המלצה על החלופה המועדפת עליכם.
מצב שני – אין לכם מנדט רשמי לתת המלצה, ואתם בכל זאת רוצים להתייחס לנושא. אתם יכולים לומר, "הנה החלופות שאיתרנו, והנה היתרונות והחסרונות שלהן." ובסוף, להוסיף ולומר, "ברשותכם, היינו להציע לכם לתת את הדעת על חלופה מסוימת משום ש… כלומר, אתם מציעים להם לבחון יותר לעומק חלופה מסוימת.
המצב השלישי – אין לכם מנדט רשמי לתת המלצה, ומבחינה פוליטית אתם חשים שלא נכון שתאמרו זאת מפורשות, אך אתם בכל זאת מעוניינים להציג איכשהו את ההמלצות שלכם. ראשית, אתם נותנים את המידע באופן גלוי וישיר ואומרים, "ביקשתם שנציג חלופות וכך אנו עושים, ואת ההחלטה אנו משאירים לשיקולכם." עכשיו עומדות בפניכם שתי דרכים להעביר להם את המסר שלכם, באופן לא ישיר.
הדרך העקיפה כפתרון למצב השלישי: אם אתם רוצים לגרום למאזינים שלכם להימשך יותר לחלופה אחת ולא לאחרת, אל תתפתו לדרך הפשוטה לכאורה – לתאר באריכות את המועדפת ובקיצור רב את האחרות. כי כך יהיה די ברור איזו חלופה אתם מעדיפים, ואני מאמינה שמוטב לשמור על "עקרון האיזון" (מושג שפיתחתי).
מוטב לבחור בדרך עקיפה שתהפוך את חוות הדעת שלכם לגלויה. כדי לשמור על עיקרון האיזון, אתם תתארו את כל החלופות באותו נפח זמן ובעיקר על פי אותם קריטריונים, ואז תוכלו להבהיר מהי ההמלצה שלכם על ידי כמה הבדלים בצורת ההצגה של כל אחת.

  1. הציגו את החלופה המועדפת עם דוגמה כיצד היא תעזור להגיע למטרה, ואת המועדפת פחות עם דוגמה כיצד היא תפגע או תפריע.
  2. תארו את החלופה המועדפת בתוספת של יתרון מסוים; למשל, שהיא "נוחה במיוחד", לעומת האחרת שהיא רק "נוחה באופן סביר".
  3. הציגו את שתי החלופות באמצעות אותם קריטריונים, המגובים ביתרונות וחסרונות. יחד עם זאת את החלופה המועדפת הציגו עם חסרונות קצת פחות משמעותיים.
  4. ואז אם השומעים ישימו לב, אולי אפילו יגידו, "נראה שאתם מעדיפים את… נכון?", הרי שהם מאפשרים לכם להביע את דעתכם אף שרשמית לא ביקשו את המלצתכם.
    הדרך הסמויה כפתרון למצב השלישי: שיטה סמויה היא כזו שהשומעים אינם מודעים לה כלל. זה יכול להיות משהו קטן בניגון של הקול, בקצב הדיבור, בקשר העין. משהו בדוגמה שהוא חי יותר, מעניין יותר, כלכלי יותר. משהו בתיאור החלופה המועדפת בעיניכם מושך יותר, והמאזינים, בלי להבין מדוע, יעדיפו אותה בסופו של דבר. בקיצור, הציגו את החלופה המועדפת בקצת יותר התלהבות מאשר את האחרת.
    לסיכום, בדיונים פנים ארגוניים מול גורמי הנהלה, בבואכם להציג פתרון לבעיה, וודאו שהמידע שהמאזינים מקבלים מכם מגיע תמיד בתוספת הערך המוסף שלכם, כמו למשל המלצה שלכם.

כלים מעשיים בפרזנטציה ארגונית למנהלים בתחילת הדרך ולהנהלה בכירה ומנוסה, הם חלק מחבילת שירותי SMP לארגונים.
בייעוץ אישי או בהכשרה קבוצתית.