איך לענות לשאלת "ספר על עצמך" בראיון לתפקיד ניהולי

לשאלת "ספר על עצמך" יש דרך לפתות אותך להציג את קורות החיים שלך כפי שהם כתובים, באופן כרונולוגי מההווה אל העבר ולפי פרקים. פרק השכלה, פרק ניסיון תעסוקתי. לפעמים זה מתאים, לרוב זה לא משרת אותך כדי לבדל עצמך מאחרים ולקדם את הראיון לשיחה פרודוקטיבית. זו השאלה שבה הרוב הגדול נופל בה, גם ללא ותק וגם עם ניסיון רב, גם בעברית וגם באנגלית. אלא שזו השאלה שהכי קל להתכונן אליה, כל עוד לוקחים בחשבון שזו השאלה ששואלת "מה יש ברקע שלך ובהשכלה שלך שהופך אותך למועמדת או מועמד מתאימים למשרה?". זו השאלה הראשונה והחשובה שצריך להכין במסמך היערכות לראיונות עבודה, מהרגע שבו אתם חושבים למצוא עבודה, עוד לפני כתיבת קורות החיים. כל העצות לפניכם

הדבר הכי חשוב בהכנת התשובה לשאלת "ספר/י על עצמך"

א. התכולה

אתם לוקחים את קורות החיים שלכם ואת דרישות המשרה ובונים תשובה.

אל תתעסקו במה שאין לכם ותתנצלו. תנו להם לשאול אתכם "אבל אין לך השכלה רלוונטית בתחום של……. או אין לך ניסיון ב……….."

כי יש לכם את התבנית הייחודית שהכנתי בדיוק למצבים האלה, כאן כל הפרטים.

המשימה שלכם היא להסביר מדוע אתם מתאימים לתפקיד ולא להיפך. 😉 

ב. הדרך לקצר את זמן כתיבת התשובה

קחו את מה שכתבתם בפרופיל שלכם בקורות החיים, החלק העליון של המסמך, ודברו אותו. 

ג. התזמון של ההכנה

ביום שבו אתם חושבים שאולי תרצו לעבור לתפקיד אחר, בתוך הארגון שלכם או מחוצה לו. זה היום בו אתם פותחים את מסמך "שאלות ותשובות לראיונות עבודה" ומעמיקים בשאלה הראשונה ברשימה, והיא שאלת "ספר/י על עצמך".

ד. התרגול

השאלה שכמעט כל לקוח/ה שאלו אותי היא "איריס, אבל זה לא ישמע מלאכותי, שאני מדקלם?". והתשובה שלי היא – כשזה הסיפור שלכם, הסיפור האישי שלכם, עם לוגיקה סדורה שקל לזכור אותה. 

אחרי שתתרגלו בקול רם כמה פעמים, זה ישמע לכם טבעי וגם לשומעים או השומעות.

כל עוד – כותבים, מקריאים בקול רם כמה פעמים

הופכים את הדף /סוגרים את המסך ואומרים שוב בקול רם כמה פעמים תוך כדי שמקליטים את עצמכם כדי לשמוע את הניגון של הקול ואת הדברים שאתם מדגישים.

זה עובד. תמיד.

גם הם מצאו עבודה

שיטת איריס לבניית תשובת "ספר על עצמך"

קורות החיים הם חומר גלם ליצירת התשובה – הכרונולוגיה לא חשובה, התכנים חשובים

  • כמה שנים סה"כ אתם בתחום המקצועי
  • כמה שנים סה"כ אתם מנהלים (אם למשרת ניהול)
  • היקף ההשכלה ומידת התאמתה למשרה
  • היכולת והכישורים שמביאים איתכם מתוך כל האמור לעייל

דוגמא (בדיונית) לתשובה המדגישה ניסיון מקצועי – לפי שיטת איריס

(שם מלא) אני ישראל ישראלי (היקף הניסיון סך הכל) ואני מביא איתי למעלה מ- 12 שנות ניסיון בתחום ליקוט פרחים, (פירוק לשתיים עד שלוש קטגוריות, במקרה זה בחרתי בזמן עבודה בכל חברה ובאיזה תחום התמחות) הניסיון שלי נחלק ל- 5 שנים בליקוט פרחי בר בחברת ברבר ו- 7 שנים ליקוט פרחי שדה בחברה שדודים.
(פירוט היכולות שנצברו לאורך השנים. במקרה זה בחרתי לסכום את כל השנים יחד לכדי שלוש יכולות עיקריות. כל הניסוחים הם כאלה שמעודדים את המראיין לשאול שאלות ולברר, כאשר כמתראיינים אתם כבר מוכנים עם תשובה מתאימה) לאורך השנים למדתי כמה דברים שמשמשים אותי בהצלחה. קודם כל למדתי איך לתכנן תוכנית ליקוט בצורה נכונה, בנוסף למדתי איך להתאים לכל מלקט את האיזור המתאים לו, לבסוף למדתי איך להשתמש במדי קריאה כדי לבצע שינויים בזמן אמת.
(סיכום האמור לעייל שנותן גם מידע נוסף גם אם ברמיזה. המידע הנוסף הוא הידע המקצועי. מתוך הנחה שהמראיין יכול לשאול  אתכם שאלות שתהיו מסוגלים להשיב עליהן) שורה תחתונה, הידע המקצועי שיש לי בשילוב עם הניסיון בחברות בינלאומיות כמו ברבר ושדודים מאפשר לי להתמודד טוב עם כל סוג של אתגר בתחום.
(מעבר לאני מאמין על התחום המשלב גם התייחסות לניהול אנשים) אני חושב שליקוט פרחים זה תחום שרק הולך ומתפתח מבחינה טכנולוגית ואחד הדברים שאני מדגיש לצוותים שאני מנהל זה שיש לנו אחריות להכיר ולדעת להשתמש בכל תוכנה רלוונטית בתחום, ולכן אני מאוד מקפיד שהאנשים יקחו לעצמם שעות לימוד מצד אחד ויצאו להדרכות וקורסים, כולל אני כמובן.
(התייחסות להשכלה. בדוגמא הזו מדובר במועמד שמגיע למשרה  עם ניסיון רב באותו תחום ולכן בחרתי להכניס את המידע לקראת הסוף מתוך הנחה שלמראיין או מראיינת ידוע מה רמת ההשכלה של המועמד היות והיא מצוינת בקורות החיים) מה שמביא אותי להשכלה שלי, שני התארים שלי ממכון וייצמן, הראשון בביולוגיה והשני בבוטניקה עם התמחות בסטטיסטיקה וכמה מהמודלים שלמדתי בהחלט משמשים אותי בעבודה.
(דברי סיום שנותנים מידע אישי שהמראיין רוצה לדעת ואסור לו לשאול בגלל מגבלות החוק, יחד עם זאת, דרך מסירת הדברים תורמת למיצוב של המרואיין כאדם איכותי. איש משפחה למופת, תוך שילוב מאוד מדוד של מידע פרטי) לסיום, אני בן 35 נשוי לעידית שהיא רופאת ילדים, אנחנו גרים ברמת גן ובעוד שבוע יש לבת שלנו יעל יום הולדת שלוש. ומה שהיא הכי אוהבת זה שאני מכין לה זר יום הולדת כי תמיד יש לה את הפרחים הכי מיוחדים מכל הילדים בגן.
(סגיר) אלה עיקרי הדברים.

הסרטון שחובה לראות לפני ראיון עבודה – מה לא לעשות בתשובת "ספר על עצמך"

תמונה המציגה את איריס מושקוביץ מחייכת למצלמה

נעים להכיר, אני איריס מושקוביץ

השיטה שמוצגת כאן נכתבה בהמשך למאות פגישות ייעוץ והכנה לראיונות.

השיטה הזו היא אחת הדרכים להעלות ביטחון עצמי ביכולת להתכונן ולהצליח בראיונות עבודה.

תודה על ההחלטה שלך להתכונן לראיון ולא לוותר לעצמך.

תמונה המציגה את איריס מושקוביץ מחייכת למצלמה

נעים להכיר, אני איריס מושקוביץ

השיטה שמוצגת כאן נכתבה בהמשך לעשרות פגישות ייעוץ אישיות במשך שנים. והוכיחה את עצמה.
זו אחת הדרכים להעלות ביטחון עצמי ביכולת להתכונן ולהצליח בראיונות עבודה.

תודה על ההחלטה שלך להתכונן לראיון ולא לוותר לעצמך.

דוגמא (בדיונית) לתשובה המדגישה ניסיון מקצועי וניהולי – לפי שיטת איריס

משימה: חפשו את ההבדלים בין תשובה זו לדוגמא הקודמת

(שם מלא) אני ישראל ישראלי (סה"כ ניסיון מקצועי בתחום) ואני מביא איתי למעלה מ- 12 שנות ניסיון בתחום ליקוט פרחים, (פירוק לקטגוריות במקרה זה היבט ניהול ) מתוכן 8 שנים בניהול אנשים וצוותים ואני אפרט.
(פתיחת נושא א') לגבי הניסיון המקצועי שלי, (פירוק לקטגוריות במקרה זה שנים ושמות חברות) הוא נחלק ל- 5 שנים בליקוט פרחי בר בחברת ברבר ו- 7 שנים ליקוט פרחי שדה בחברה שדודים. (התייחסות לשלוש יכולות שנצברו לאורך השנים כפועל יוצא מסוג החברות שהן בינלאומיות) שתיהן חברות בינלאומיות מה שנתן לי ידע רב בעבודה מול רגולציית ליקוט שונה בכל מדינה מצד אחד, וגם ידע רב איך לתקשר את הממצאים בצורה נכונה לכל גוף שנתנו לו שירותים ברחבי העולם.
מעבר לכך, למדתי איך לתכנן תוכנית ליקוט בצורה נכונה ויחד עם זאת להיות גמיש ולבצע שינויים בזמן אמת בהתאם למדי קריאה.
(התייחסות לפרויקט ספציפי) לאורך השנים טיפלתי בפרויקטים מיוחדים כמו פרויקט סיתוונית הפרא ופרויקט הדקל הכחול ולמדתי איך להביא כל פרויקט לקו הגמר בזמן ובהצלחה למשל…..
(הצהרה שנושא א' הסתיים) זה לגבי הניסיון המקצועי שלי. (פתיחת נושא ב') לגבי הניסיון שלי בניהול אנשים, (איפה וכמה) בתפקיד האחרון שלי בשדודים ניהלתי צוות ישיר של 15 איש ועוד כ- 20 פרילנסרים שעובדים עם החברה. (התייחסות לשתי יכולות שנצברו לאורך השנים בניהול עובדים בליווי דוגמא) לאורך השנים למדתי איך לגייס מלקט שישאר בחברה לאורך שנים, ולמדתי איך לרתום את הפרילנסרים שירגישו מחויבות מלאה לארגון. למשל……
(שני היבטים המראים כיצד מתייחס לעובדים) אני חושב שליקוט פרחים זה תחום שרק הולך ומתפתח מבחינה טכנולוגית ואחד הדברים שאני מדגיש לצוותים שאני מנהל זה שהאחריות שלנו להכיר ולדעת להשתמש בכל תוכנה רלוונטית בתחום, ולכן אני מאוד מקפיד שהאנשים יקחו לעצמם שעות לימוד מצד אחד ויצאו להדרכות וקורסים, כולל אני כמובן.
(השכלה תוך התייחסות לדרך בה נעזר בלימודים בעבודה וכיצד זה בא לידי ביטוי מול העובדים) מה שמביא אותי להשכלה שלי, שני התארים שלי ממכון וייצמן, הראשון בביולוגיה והשני בבוטניקה עם התמחות בסטטיסטיקה ואני משתמש בלא מעט מהמודלים שלמדתי, ובישיבות צוות שאני מקיים אני מבקש לא פעם מהצוות להסביר תוצאות או לנתח בעיה דרך מודל מסוים, כי גיליתי שזה עוזר להגיע לתשובות מעניינות.
(דברי סיום שנותנים מידע אישי שהמראיין רוצה לדעת ואסור לו לשאול בגלל מגבלות החוק, יחד עם זאת, דרך מסירת הדברים תורמת למיצוב של המרואיין כאדם איכותי איש משפחה למופת, תוך שילוב מאוד מדוד של מידע פרטי) לסיום, אני בן 35 נשוי לעידית שהיא רופאת ילדים. היא מתנדבת בארגון רופאים ללא גבולות, כך שהנושא של טיסות הוא חלק מהחיים שלנו. אנחנו גרים ברמת גן ובעוד שבוע יש לבת שלנו יעל יום הולדת שלוש. ומה שהיא הכי אוהבת זה שאני מכין לה זר יום הולדת כי תמיד יש לה את הפרחים הכי מיוחדים מכל הילדים בגן.
(סגיר שמאפשר להם להבין שהתשובה הסתיימה והם יכולים להמשיך. הסגיר בדוגמא הזה גם מתייחס לראיון הספציפי שבו הוא נמצא) זה בגדול עלי. מבחינתי, אין לי ספק שזה התחום והתעשייה שאני רוצה להמשיך להיות חלק מהם, ושמח לאפשרות להתמודד על המשרה אצלכם.

איך יודעים שהצלחתם בתשובה לשאלה ספרו על עצמכם?

חלופה א' – אם הם לא מבקשים הבהרות על מה שאמרתם אלא ממשיכים לנושאים אחרים.

חלופה ב' – אם הם מבקשים הבהרות שאתם הרמתם להם להנחתה.

  • הבהרות שאתם לא רוצים ומעידות על תשובה שבנויה לא נכון: כשאתם מסיימים והם אומרים "רגע, לא הבנתי, אז אתה עשית כך או כך?".
  • הבהרות שאתם כן רוצים כי מעידות על תשובה שבנויה נכון: אם הם אומרים "ציינת שהיית מעורב בפרויקט מסוג כזה וכזה, תוכל לספר עליו יותר?" זה אומר שבניתם תשובה מעולה כי הרמתם להם להנחתה והם אפילו לא קלטו שזה מה שקורה.

אזהרת ספויילר

גם כאשר תספרו על עצמכם באמצעות התבנית שאני מציעה.

כשיש לכם ניסיון תעסוקתי משמעותי ולפחות 5 מקומות עבודה קודמים.

קחו בחשבון שיעצרו אתכם במשפט השני ויבקשו מכם "רגע, בואי נעבור על כל תפקיד בנפרד".

אין בעיה! הם המראיינים ומראיינות ולכן הם מובילים את הראיון. אבל זו ברירת המחדל, לעבור על כל תפקיד בקריירה שלכם ולפרט בהתאם לשאלות והדגשים שלהם.

אל תכעסו שהם לא יצירתיים ורואים את הערך של התשובה המיוחדת שלכם. יש מספיק אחרים ואחרות שכן יעריכו את התשובה הזו והגישה שלכם לראיון.

הדרך הקצרה להצליח עם שאלת "ספרי על עצמך"

כשאתם בונים את תשובת ספר על עצמך יש לזכור כמה כללים
א. התשובה היא לא הצגה כרונולוגית של קורות החיים כי אותם יש למראיינים. התשובה היא בעצם הסבר של מה יש לכם מבחינת רקע והשכלה שמאפשר לכם להצליח בתפקיד הזה.
ב. התשובה צריכה להיות מותאמת לתפקיד
ג. רצוי שהתשובה תהיה שונה מהתשובות שהם רגילים לשמוע. תשובות שמתחילות בפרטים אישיים לא זכירים
ד. תנו להם לעצור אתכם ולבקש לעבור על כל תפקיד בקורות החיים
ה. זו השאלה שצריך להכין בכתב ביום שאתם חושבים על התפקיד הבא והיא פועל יוצא של מה שתכתבו על עצמכם בפרופיל בחלק העליון בקורות החיים

היא צריכה לבטא התלהבות מהתעשייה אליה אתם מתראיינים ו/או מהתפקיד
היא צריכה להיות זכירה ולכן עליכם לכלול דוגמאות ומספרים
היא צריכה להימשך כדקה וחצי למשרות ראשונות ועד שלוש וחצי דקות למשרות בכירות

לסיום

התשובה לשאלת "ספרו על עצמכם" נחשבת לשאלה שהכי קל להתכונן אליה והכי קשה להתכונן אליה בו זמנית.
היא תשובה שיותר מדי מכם ומכן מזלזלים בה וחושבים שזה רק לספר את קורות החיים.
היא תשובה מפתיעה למי שלא התראיינו כבר 7 או 23 שנה לא ידעו מה לעשות איתה.
היא תשובה קשה למי שלא רגילים להתראיין כי תמיד מציעים לכם משרות, בין אם זה מעסיקים ובין אם זה הד-הנטרים.

אל תקלו בה ראש.
זו שאלה שבונה את כל ראיון העבודה ובעצם בונה את הביטחון העצמי שלכם ושלכן.
וזו הבטחה של איריס – באחריות!

מגיעה לך שיחת יעוץ מתנה

newsletter

מאמרים שיעניינו אותך

תמונה המציגה את איריס מושקוביץ מחייכת למצלמה

נעים להכיר,
אני איריס מושקוביץ

השיטה שמוצגת כאן נכתבה בהמשך למאות פגישות ייעוץ בהכנה לראיונות.

השיטה שקראת היא אחת הדרכים להעלות ביטחון עצמי ביכולת להתכונן ולהצליח בראיונות עבודה.

תודה על ההחלטה שלך להתכונן לראיון ולא לוותר לעצמך.

מגיעה לך שיחת יעוץ מתנה

כל התוכן ארוז לך במתנה

קורס דיגיטלי בחינם עם כל המאמרים שקראת
קורס דיגיטלי

מגיעה לך שיחת יעוץ מתנה

newsletter

מאמרים שיעניינו אותך

בקרוב

קורסים דיגיטלים

השיטה לחיפוש עבודה

איך להתכונן לראיון עבודה

טיפים מנצחים לקו"ח

Scroll to Top

שעת ייעוץ במתנה!

בהרשמה לניוזלטר

newsletter
  • נרשמת? בתוך כשעתיים ישלח לך קישור ליומן ונקבע את הפגישה.
  • הייעוץ בטלפון / זום / Teams.
  • נושאי ייעוץ אפשריים: החלטה לגבי הקריירה, כתיבת קורות החיים, הכנה לראיון העבודה, איך להצליח בתפקיד חדש, התמודדות עם לקוחות בעסק הקטן, ניהול עובדים, מכירות לארגונים, פרזנטציה בארגונים.
דילוג לתוכן